همه چیز در مورد شرکت تویوتا

همه چیز در مورد شرکت تویوتا

تویوتا ساخت کدام کشور است؟

یکی از شرکت های غول پیکر و غدر در حوزه صنعت خودروسازی، تویوتا موتور کورپوریشن نام دارد. تویوتا یک شرکت چند ملیتی است که در کشور ژاپن و در شهر تویوتا و استان آیچی ژاپن واقع شده است.

عمده فعالیت تویوتا در زمینه تولید لوازم و قطعات خودرو است و در کنار آن خودرو و ماشین آلات نیز راهی بازار می کند. شرکت تویوتا در سال ۱۹۳۷ میلادی تاسیس شد. رئیس هیئت مدیره شرکت تویوتا تاکیشی کاما نام دارد. اگر بخواهیم به خدمات شرکت تویوتا اشاره کنیم می‌توان خدمات مالی و لیزینگ خودرو را نام برد.

درآمد سالیانه شرکت تویوتا موتور حدود دویست و پنجاه و دو میلیارد دلار است که این مبلغ در سال ۲۰۱۴ میلادی بود. بخش اعظم سهام شرکت تویوتا متعلق به گروه تویوتا است که ۵۰ درصد آن را شامل می‌شود. اما حدود ۹ درصد سهام شرکت تویوتا متعلق به ژاپن سرویس بانک است.

جالب است بدانید کارکنان شرکت تویوتا حدود ۳۴۸ هزار نفر هستند. نخستین خط تولید خودروهای تویوتا را فردی با نام کیشیرو تویوتا ایجاد کرد که در سال ۱۹۷۳ میلادی بود. این خط تولید در کارخانه ماشین سازی صنایع تویوتا ایجاد شده بود. یکی از اولین اتومبیل های تولیدی تویوتا خودروی سواری بود که تویوتا نام داشت. این کمپانی زیر برند های بسیاری دارد که شامل لکسوس دایهاتسو موتورز و دینا هستند.

جالب است بدانید کلمه تویوتا در زبان ژاپنی به معنی شالیزار است. در ادامه به تاریخچه کارخانه خودروسازی تویوتا می‌پردازیم.

در ابتدا شرکت تویوتا در سال ۱۹۲۶ میلادی توسط ساکیشی تویودا در شهر تویوتا ژاپن تاسیس شد. در آن زمان تویوتا ماشین های ریسندگی تولید می‌کرد و چندان خبری از اتومبیل نبود. اما امروزه می توان جایگاه بزرگترین تولید کننده اتومبیل در جهان را از آن تویوتا دانست.

تمامی محصولات خودروی تویوتا وسایل نقلیه کوچک تا بزرگ را در انواع مدل ها شامل می شوند. برای تولید محصولات تویوتا از روندها و اصول بکر مدیریتی استفاده می شود. کیشیرو تویودا در ابتدا یک موتور گازوئیلی یا همان دیزلی را با کمک تعدادی از مهندسان جوان دیگر راه اندازی و ساخت. جالب است بدانیداین کمپانی برای اولین بار تفکر و فرآیند کایزن که به معنی بهبود مستمر است راه اندازی کرد.

در ابتدای راه اندازی شرکت تویوتا این کمپانی کوچک در کنار کارگاه ریسندگی پدرش یعنی ساکیشی تویودا راه اندازی شد. کیشیرو تویودا زمانی که در رابطه با طراحی به سبک ساختار و عملکرد ماشین های بافندگی تحقیق می کرد به این نتیجه رسید که کیفیت بالای نخ تاثیر بسیاری بر روی تولید پارچه با کیفیت دارد. به این ترتیب وی تصمیم گرفت تا خود به سراغ تولید آن برود.

از همان ابتدا مدیر میتسو بوسان و مدیر شعبه ناگویا، کیشیرو تویودا را در این راستا حمایت کردند. به این ترتیب وی توانست کارخانه نساجی خود را تاسیس کند. چالش‌های بسیاری در زمان تولید و تاسیس تویوتا وجود داشت یکی از این چالش ها، ساخت و طراحی سیلندر بود. برای تویودا در ابتدا تولید یک قالب سیلندر کار آسانی نبود، تا اینکه تویودا در سال ۱۹۳۴ میلادی موفق شد تا اولین قالب سیلندر خود را طراحی و تولید کند.

وی تخصص خاصی در ریخته گری داشت. ولی ساخت قالب های پیچیده مشکل برایش به نظر می‌رسید. از آنجایی که موتورها ساختار پیچیده ای دارند، این ساختار مانع از تولید می‌شد. موتور ها دارای ساختار پیچیده جهت گردش روغن خنک کننده دارند. در مرکز موتورها نیز هسته های مرکزی وجود دارد. در ابتدا تویودا قصد داشت تا از هسته های مرکزی که در آمریکا نیز استفاده می شد برای تجهیز موتورهای خود استفاده کند. اما برای تامین و تعدیل آن به مشکل خورد. گیربکس تویوتا یکی از بخش های اصلی در خودرو است و در تمامی وسایل نقلیه اتومات از گیربکس اتومات استفاده می شود.

 گیربکس اتوماتیک تویوتا

در گیربکس اتوماتیک تویوتا، کاربر برای حرکت باید دنده را روی حالت درایو قرار دهد. این گیربکس اتوماتیک مجهز به سنسورهای مختلف است تا بهترین حالت دنده را ایجاد کند. سنسورهای مذکور منجر می شوند تا شوک و ضربه چندانی را متحمل نشوند. نگهداری و مراقبت از سنسورهای گیربکس اتوماتیک تویوتا اهمیت بسیاری دارد.

 انواع خودروهای تویویتا

تویوتا کراون، تویوتا کمری، تویوتا کرولا، تویوتا پریوس و تویوتا یاریس

تویوتا کراون

اگر بخواهیم اولین سری از گیربکس اتومتایک تویوتا را نام ببریم، تویوتا کراون نام دارد که در سال ۱۹۹۰ میلادی تولید شد. این گیربکس اتوماتیک پنج سرعته است و از نوع A350E می باشد. اینگیربکس اتوماتیک را برای اولین بار در تویوتا کراون شاهد بودیم. درحقیقت گیربکس اتوماتیک A350E، از تئوری کنترل پیشرفته برخوردار است. در روزهای انتهایی سال ۱۹۹۰ میلادی تعداد گیربکس های اتوماتیک شرکت تویوتا از این نوع به بیش از ۲۰ میلیون دستگاه رسید.

تویوتا کمری

حدود ۳ سال پس از تولید تویوتا کراون، این کمپانی از خودروهای تویوتا کمری رونمایی کرد که گیربکس اتوماتیک A541E داشتند. این گیربکس یا همان جعبه دنده، چهارسرعته به همراه سیستم هوشمند بودند که کنترل الکتریکی نام داشت. از این گیربکس برای خودروهای دیفرانسیل جلو مانند تویوتا کمری، لکسوز ES300، تویوتا آوالون و لکسوز ۶ سیلندر MZ-FE1 مورد استفاده قرار گرفت.

تویوتا کرولا

تویوتا کرولا نیز یکی دیگر از ماشین های کمپانی تویوتا است که در بازار جهانی دارای سه نوع موتور می باشد. این سه نوع موتور اعم از ۱٫۶،۱٫۸ و ۲ لیتری هستند که جزو پرفروش ترین اتوموبیل ها در جهان محسوب می شوند. تا به امروز کمپانید toyota، حدود ۱۲ نسال از ماشین های تویوتا کرولا را راهی بازار کرده است. نسل اول این خودروهای خوش ساخت و مقاوم، با پسوند e10 راهی بازار شدند. نسل های بعد از آن نیز به ترتیب با پسوند های e20،e120، e160، e170 راهی بازار  شدند. در نهایت آخرین نسل تویوتا کرولا یعنی سری e210 نیز روانه ی بازار شدند. در رابطه با نسل یازدهم خودروهای تویوتا کرولا نیز پیشرانه ۱٫۸ لیتری و ۲ لیتری دارند.

تویوتا لندکروز

خودروهای تویتا مدل لندکروز را با نام آفرود نیز می شناسند. این خودروها چهار چرخ متحرک و دو دیفرانسیل دارند. کمپانی تویوتا برای رقابت با خودروی لندروور، نام مشابهی را انتخاب کرده است. از طرف دیگر نیز در سال ۱۹۵۱ تا به امروز نیز مدل های مختلفی مانند j40، j70، پرادو، ال ایکس، لکسوس جی ایکس، کلرادو تولید شده اند.

 

تویوتا پریوس

خودروهای کامپکت و اندازه متوسط که توسط تویوتا تولید می شوند با نام تویوتا پریوس راهی بازار می شوند و از سال ۱۹۹۷ تا به امروز در حال تولید اند. خودروهای تویوتا پریوس دارای دو نوع ۴ در سدان و ۵ در هاچ بک هستند که هر کدام از آن ها دارای موتور و محور در بخش جلویی هستند. علاوه بر تمامی موارد  مذکور، خودروهای تویوتا پریوس را به عنوان یک خودرو دوگانه سوز برقی نیز می شناسند. چراکه این خوردوها قادرند انرژی خود را از طریق برق باتری یا بنزین نیز تامین کنند.

خودروهای تویوتا پیروس دارای دو مدل اتوموبیل های XW20 و XW50 هستند.

تویوتا یاریس

کمپانی تویوتا، ماشین های مدل یاریس خود را در ابعاد کوچک با قیمت مناسب تولید کرده است. این خودروهای اقتصادی تویوتا کم مصرف هستند و در کشور ژاپن تولید می شوند. این خودرو مناسب حمل و نقل در شهرها است و رقیب قدرتمندی برای خودروهای میتسوبیشی میراژ و ام جی ۳ شناخته می شود. دو خودروی هیوندای I20 و I10 و کیا پیکانتو نیز با این اتوموبیل هم رده هستند.

تویوتا یاریس که در خانه یعنی کشور ژاپن با نام تویوتا ویس (Vois) شناخته می‌شود را باید در ردیف محصولات کوچک جثه، اقتصادی و کم مصرف صنعت خودروسازی قرار داد. خودرویی که از هر چیز به منظور تردد در فضای شهری طراحی شده‌ است. از مهمترین رقبای این خودرو در بازار ایران می‌توان به محصولاتی نظیر میتسوبیشی میراژ، کیا پیکانتو، ام جی ۳ و دو خودروی هیوندای i10 و هیوندای i20 اشاره کرد.

خودروی تویوتا یاریس از سال ۱۹۹۹ میلادی راهی بازار می شوند. متاسفانه تویوتا یاریس از ۱۹۹۹ میلادی به مدت ۶ سال تولید شدند ولی به ایران نرسیدند. از آن زمان به بعد نیز اتوموبیل های تویوتا یاریس مدل های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶راهی بازار ایران شدند.

اتوموبیل های لکسوز تویوتا

شاید تا قبل از مطالعه این مقاله تصور می کردید که اتوموبیل لکسوز توسط کمپانی لکسوز به عنوان یک تولیدکننده مستقل راهی بازار می شود. اما درحقیقت لکسوز زیربرند تویوتا محسوب می شود. کلکسوز در سال ۱۹۸۹ میلادی توسط مدیر آن زمان تویوتا یعنی ایجی تویودا در کشور آمریکا تاسیس شد. بنابراین شرکت لکسوز یکی از شرکت های تابعه ی تویوتا است.

در حقیقت لکسوز تولید کننده ی خودروهای لوسک و فوق لاکچری شرکت تویوتا است. چند مدل از خودروهای لکسوز شامل خودروهای آر ایکس XU30،  خودروهای آر ایکس  AL10 و اتوموبیل های گران قیمت LF-A نام دارند.

خودروهای دایهاتسو

یکی دیگر از سری خودروهای تویوتا، دایهاتسو نام دارند. اتوموبیل های دایهاتسو شامل دایهاتسو میرا توکوت، دایهاتسو هستی، دایهاتسو تانتو، دایهاتسو کوپن و… هستند. شرکت دایهاتسو یکی از سازندگان اتوموبیل های تویوتا است که ۵۱ درصد از سهام تویوتا را از آن خود کرده است.

در نهایت خودروهای مفهومی تویوتا نیز انواع دیگری از اتوموبیل ها هستند. طراحی ظاهری این گروه از اتوموبیل ها ایده های خاصی را نمایان می کنند و به صورت مدرن و آینده نگرانه طراحی و تولید شده اند. این خودروها از سیستم های رانندگی خودران و تجهیزات مدرن تولید شده اند.

اولین چیزی که در خودروهای مفهومی جلب توجه می کند طراحی ظاهری آن هاست که دربردارنده طرح و ایده خاصی می باشند. این طرح و ایده، خاص و مدرن و آینده نگرانه است که معمولا از سیستم رانندگی خودران و تجهیزات بروز و جدید بهره می برند. شرکت تویوتا نیز چند سالی هست که در زمینه تولید خودروهای مفهومی فعالیت می کند و ۵ مدل از این خودروها اعم از تویوتا اسپورتیو کوپه، تویوتا اف تی-اچ سی، تویوتا ای کام، تویوتا فان وی، تویوتا کیکای کانسپت را در کارنامه تولید خود دارد.

 

توجه: اگر نیاز به تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک در یکی از بهترین نمایندگی گیربکس اتوماتیک دارید، میتوانید از متخصصان گیربکس اتوماتیک دهقان کمک بگیرید.

 

بهترین خودروهای تویوتا کدام اند؟

در بازار اتوموبیل های ایران شاهدیم که برندهای معروف و پرآوازه ی بسیاری وجود دارند. برای فردی که قصد خرید اتوموبیل باکیفیت را دارد می تواند با مطالعه و کسب اطلاعات لازم در رابطه با بهترین خودروهای تویوتا انتخاب اسان تری داشته باشد.

برند تویوتا، همانطور که قبلا نیز گفتیم به عنوان یکی از بهترین های بازار اتومبیل شناخته می شود. کمی قبل در رابطه با انواع خودروهای لوکس تویوتا صحبت کردیم در ادامه نیز به معرفی اجمالی بهترین های Toyota می پردازیم.

  • تویوتا کرولا
  • تویوتا کمری

تویوتا کرولا

در صدر پرفروش ترین اتوموبیل های تویوتا، تویوتا کرولا حضور چشمگیری دارد. درست است در چندین سال اخیر شاهد حضور پررنگ این اتوموبیل ها در ایران نیستیم اما مدل های قدیمی آن همچنان در اختیار کاربران است. کمپانی تویوتا نیز اتوموبیل های خود را همچنان با کیفیت عالی تولید و روانه ی بازار می کند.

اتومبیل های کرولا حدود ۱۵ سال است که به بازار ایران وارد شدند اما اخیراً تعداد این اتومبیل ها در ایران کمتر شده است. طی ۱۵ سال پیش به دلیل ظاهر فوق العاده لوکس و لاکچری اتومبیل های تویوتا کرولا،  طرفداران بسیاری جذب این اتومبیل ها شده اند. آخرین مدلی که وارد ایران شد تویوتا کرولا مدل ۲۰۱۶ بود.  این مدل تویوتا در دو سری GLI و XLI  وجود دارند.  متاسفانه در کشور ایران مدل های ماشین ها وجود ندارد و معمولاً مدل های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۵ را میتوان در بازار یافت.

تویوتا کمری

مدل بعدی تویوتا کمری نام دارد که برادر دوقلوتویوتا کرولا نامیده می شود. این دو اتومبیل اگر ماشین باز نباشید متوجه می شوید که از نظر ظاهری تفاوت چندانی ندارند. تویوتا کمری نیز همانند کرولا تا مدل ۲۰۱۶ در بازار ایران وجود دارد نسخه های صفر ماشین را نمی توان خریداری کرد. از آنجایی که واردات این خودرو محدود است نمی توان آن را چندان بیعیب دانست.

تویوتا کمری در دو مدل بنزینی و هیبریدی در بازار وجود دارد که البته به سختی می توان آن را در بازار پیدا کرد اگر هم پیدا شود دست دوم خواهد بود. تویوتا کمری از بابت اطلاعات تخصصی تفاوت چندانی با رویا ندارد تنها در آن از یک موتور هیبریدی استفاده شده است .

اگر بخواهید به سراغ خرید بهترین ماشین های تویوتا بروید و به دنبال گزینه های صفر هستید،می توانید به سراغ خرید تویوتا C-HR تیپ بنزینی و هیبرید بروید. این سری از اتومبیل های تویوتا برای رقابت با کمپانی هایی مانند نیسان شرکت های تولید کننده اتومبیل رقیب تویوتا در کشور کره جنوبی ساخته و راهی بازار شده است.  در حقیقت این نوع اتومبیل های تویوتا، هم کوپه هستند و شاسی بلند می باشد. حدود ۵ سال است که این گروه از اتومبیل های تویوتا راهی بازار ایران شدند.  تویوتا سی اچ آر در دو تیپ بنزینی و هیبریدی راهی بازار شده است این اتومبیل ها بسیار از بابت مصرف سوخت بهینه هستند ولی دید چندانی را برای سرنشینان به فراهم نمی کنند.

 

 

LEAVE A COMMENT

You comment will be published within 24 hours.

تمامی حقوق این سایت متعلق به گیربکس دهقان میباشد.